High school athletes from across the Cowichan Valley compete in the 100m at the Mid-Island track and field championships at the Cowichan Sportsplex on May 10. (Kevin Rothbauer/Citizen)

Cowichan Secondary leads the way at Mid-Island track meet

Brentwood second in gold-medal standings, Kelsey third

Cowichan Secondary School led the way with 43 first-place finishes at the Mid-Island track and field championships on May 9 and 10.

Eleven different schools earned at least one gold medal in the annual event at the Cowichan Sportsplex. Behind Cow High, Brentwood College School had 16 firsts, Frances Kelsey had 14, and Queen of Angels had 11.

The athletes with the most individual gold medals included Queen of Angels’ Jayda Lauzon with five at the midget girls level and Cowichan Secondary’s Emma Dewit with four at the senior girls level. Jessica Castle (bantam girls), Gavin Pringle (bantam boys), Daniel Larson (bantam boys) and Oliver Castle (junior boys), all of Cowichan Secondary, each claimed three individual golds.

The full list of first-place winners follows:

Midget girls

Discus: Laurel Hayes (CSS) – 17.35 m

Javelin: Victoria Harris (CSS) – 20.8 m

Shot put: Jayda Lauzon (Q of A) – 8.7 m

High jump: Jayda Lauzon (Q of A) – 1.4 m

Long jump: Jayda Lauzon (Q of A) – 4.29 m

Triple jump: Jazmin Wheeler (Q of A) – 9.71 m

100m: Alisha Werner (Kelsey) – 13.2

200m: Jayda Lauzon (Q of A) – 27.41

400m: Jayda Lauzon (Q of A) – 1:07.46

800m: Grace Haugen (CSS) – 2:53.50

1500m: Caitlin Burdet (Kelsey) – 5:56

3000m: Kenna Roozendaal (Q of A) – 14:14

4x100m: Q of A – 59.51

Midget boys

Discus: Arturo Vega (Brookes) – 20 m

Javelin: Chingis Saktoev (Brookes) – 32 m

Shot put: Kayden Godefroy (CSS) – 8.47 m

High jump: Colby Whiskin (CSS) – 1.45 m

Long jump: Mowat de Valk Zaiss (Kelsey) – 4.58 m

Triple jump: Domhnall Shaw (CSS) – 8.16 m

100m: Nolan Wilkinson (CSS) – 12.33

200m: Nolan Wilkinson (CSS) – not listed

400m: Liam Hill (Kelsey) – 1:01.28

800m: Owen Mackenzie (Q of A) – 2:26.52

1500m: Thomas Croasdale (Kelsey) – 5:12

4x100m: Cowichan – 53.13

Bantam girls

Discus: Jill Dolan (Brookes) – 17.89 m

Javelin: Reece Fougner-Rukus (Brentwood) – 28.13 m

Shot put: Morgan Nederlof (DCS) – 8.43 m

High jump: Mackenzie Hall (CSS) – 1.35 m

Long jump: Connie Louie (Brookes) – 4.36 m

Triple jump: McKinley Thomas-Perry (CSS) – 7.88 m

100m: Kaz Bannister (Chemainus) – 12.94

200m: Kaz Bannister (Chemainus) – 27.52

400m: Jessica Castle (CSS) – 1:03.00

800m: Jessica Castle (CSS) – 2:30.51

1500m: Jessica Castle (CSS) – 5:28

4x100m: Cowichan – 56.38

Bantam boys

Discus: Gavin Pringle (CSS) – 42.94 m

Javelin: Gavin Pringle (CSS) – 37.33 m

Shot put: Gavin Pringle (CSS) – 12.96 m

High jump: Matthew May (CSS) – 1.65 m

Long jump: Daniel Larson (CSS) – 5.66 m

Triple jump: Daniel Larson (CSS) – 10.89 m

100m: Daniel Larson (CSS) – 12.36

200m: William Nelson (CSS) – 26.34

400m: Ethan Brown (LCS) – 1:01.95

800m: Clayton Bergstrom (CSS) – 2:27.12

1500m: Talon Hird (Q of A) – 5:17

3000m: Thomas Croasdale (Kelsey) – 12:58.09

4x100m: Brentwood – 47.38

4x400m: Q of A – 4:43.90

Junior girls

Discus: Melanie Robertson (CSS) – 22.78 m

Javelin: Melanie Robertson (CSS) – 26.72 m

Shot put: Jazmine Charles (CSS) – 8.72m

High jump: Olivia Young (Kelsey) – 1.4 m

Long jump: Gabby Austin (QMS) – 4.33 m

Triple jump: Ashley Oud (CSS) – 8.18 m

100m: Madelynn Pollock (CSS) – 12.97

200m: Madelynn Pollock (CSS) – 26.9

400m: Robin de Valk Zaiss (Kelsey) – 1:08.00

800m: Robin de Valk Zaiss (Kelsey) – 2:56.07

1500m: Julienne Chipesia (QMS) – 6:27

4x100m: Kelsey – 56.01

4x400m: Kelsey – 5:03.16

Junior boys

Discus: Ben Rossouw (Brentwood) – 28.32 m

Javelin: Keaton Heisterman (Brentwood) – 35.19 m

Shot put: Nevaen Alle-Kopas (CVOLC) – 11.34 m

High jump: Tony Else (Brentwood) – 1.70 m

Long jump: Nevaen Alle-Kopas (CVOLC) – 5.79 m

Triple jump: Harley McDonald (CSS) – 10.2 m

100m: Torren Kaiser (Brentwood) – 11.56

200m: Campbell Woike (CSS) – 24.38

400m: Ope Remi-Adelassoye (Brentwood) – 55.45

800m: Oliver Castle (CSS) – 2:18.45

1500m: Oliver Castle (CSS) – 4:46

3000m: Oliver Castle (CSS) – 10:39

4x400m: Kelsey – 4:15

Senior girls

Discus: MacKenna Posey (Kelsey) – 20.34 m

Javelin: Hannah Tuplin (Chemainus) – 30.1 m

High jump: Kim English (Brookes) – 1.25 m

Long jump: Emma Dewit (CSS) – 4.47 m

Shot put: Emma Dewit (CSS) – 9.06 m

100m: Emma Dewit (CSS) – 12.84

200m: Emma Dewit (CSS) – 26.39

400m: Charlotte Gaw (Kelsey) – 1:29.00

800m: Maidson Heisterman (Brentwood) – 2:30.07

1500m: Desirae Ridenour (CSS) – 4:31

3000m: Desirae Ridenour (CSS) – 10:11

4x100m: Cowichan – not listed

Senior boys

Discus: Ayo Ogunlade (Brentwood) – 36.22 m

Javelin: Siôn Griffiths (Brentwood) – 33.76 m

Shot put: Ayo Ogunlade (Brentwood) – 11.88 m

High jump: Keiran Marrett-Hitch (Brentwood) – 1.85 m

Long jump: Albert Achoba (Brookes) – 6.17 m

Triple jump: Morgan Cook (DCS) – 11.59 m

100m: Luca Klotz (CSS) – 11.33

200m: Alex Loewe (Chemainus) – 25.83

400m: Tyler David (Brentwood) – 55.58

800m: Tyler David (Brentwood) – 2:18.52

1500m: Angus Brawn (Shawnigan) – 4:22

3000m: Ori Blake-Currier (Brentwood) – 10:38

4x100m: Brentwood – 46.95